מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

האוכלוסיה היהודית ביו"ש הכפילה עצמה מאז פרוץ 'האינתיפאדה השניה'

מספר המתנחלים ביהודה ושומרון חצה לראשונה את רף ה-350 אלף ועומד כעת על 350,143. כך עולה מנתוני מרשם האוכלוסין של משרד הפנים. מדובר בגידול של ארבעה אחוזים וחצי.
האוכלוסיה היהודית ביו"ש הכפילה עצמה מאז פרוץ 'האינתיפאדה השניה' (הגדל)

מספר המתנחלים ביהודה ושומרון חצה לראשונה את רף ה-350 אלף ועומד כעת על 350,143. כך עולה מנתוני מרשם האוכלוסין של משרד הפנים. מדובר בגידול של ארבעה אחוזים וחצי.

נתון זה אינו כולל את תושבי שכונות צפון ירושלים ומזרחה, דוגמת פסגת זאב, נווה יעקב, רמת אשכול, רמות, ארמון הנצי"ב, גילה וכדומה, שהאוכלוסייה היהודית בהן מונה כ-300 אלף איש.

מהנתונים עולה כי בשנה האחרונה נוספו 15,579 מתנחלים חדשים, בעיקר ביישובים שאינם נחשבים באופן מסורתי כחלק מגושי ההתיישבות; בכך מתעצמת חשיבותם של אותם אזורים, אשר על פי תעמולת השמאל וכנראה גם לפי עמדת ראש-הממשלה נתניהו, לא יישארו בריבונות ישראלית בהסדר קבע, אם זה יושג בכלל אי פעם. גושי ההתנחלות המוכרים שומרים על יציבות דמוגרפית, וכך למשל בגוש אריאל מונה האוכלוסייה כמעט 50 אלף איש, בגוש מעלה אדומים עומדת האוכלוסייה על קצת יותר 45-מ אלף איש וגוש עציון מונה כ-22 אלף איש. בסך הכל מונים גושי ההתיישבות המסורתיים 116,824 איש, וביישובים שמחוץ לגושים אלה חיים כבר יותר מ-233 אלף תושבים.

עוד עולה מהנתונים כי במשך תקופה של 12 שנים, מאז פרוץ מלחמת אוסלו, האוכלוסייה היהודית ביהודה ושומרון כמעט הכפילה את עצמה - בשנת 2000 היא מנתה רק 190,206 איש.

 

דני דיין ב'ניו יורק טיימס': משמעות הנתונים – תשכחו משתי מדינות

 

לנתונים הללו התייחס יו"ר מועצת יש"ע דני דיין, במאמר מיוחד ונדיר – הראשון אי פעם של מנהיג מתנחלים - שפירסם ב"ניו יורק טיימס", הנחשב לעיתון החשוב ביותר בעולם. המאמר מתפרסם במקביל גם במהדורה האירופית של הניו יורק טיימס, "הראלד טריביון", עם הפניה משער העיתון, וכן בדף הבית של הניו יורק טיימס באינטרנט.

דיין מפרט במאמרו נתונים אודות צמיחת ההתיישבות היהודית מעבר לקווי 67: "אפילו עתה, ולמרות המגבלות החמורות שנוצרו בלחץ בינלאומי, יותר מ-350,000 ישראלים חיים ביהודה ושומרון ואנו מצפים שנחצה את סף ה-400,000 עד 2014. אם ניקח בחשבון גם את תושבי מזרח ירושלים, יוצא שאחד מכל עשרה יהודים ישראלים מתגורר היום מעבר לקווי 1967".

בהתייחסו לניסיונות השמאל הישראלי להציע פיצוי כספי, תמורת פינוי המתנחלים מבתיהם, כותב דיין כי מדובר במעשה פתטי. "מחירי הנכסים באזור יהודה ושומרון הולכים ועולים בצורה חדה. מי שרוצה לעבור דירה, יכול למכור את הבית שלו בשוק החופשי, אבל איש לא עושה זאת. באזורים המועדים לפינוי, רובנו מונעים מסיבות אידיאולוגיות ולא גרים כאן מסיבות כלכליות".

דיין מדגיש כי "הפלסטינים סירבו שוב ושוב ליישום פתרון מוסכם של שתי מדינות. הממשל האמריקני ובעלות בריתו האירופיות, צריכים עכשיו לנטוש את הנוסחה הכושלת הזו אחת ולתמיד ולקבל את העובדה שהנוכחות היהודית ביהודה ושומרון היא עובדה מוגמרת. במקום לקונן על שהסטטוס קוו אינו בר קיימא, על הקהילה הבינלאומית לפעול יחד עם הצדדים כדי לשפר אותו במידת האפשר".

במאמר מזכיר דיין לקוראים שיהודה ושומרון נתפסו במלחמת מגן כנגד הניסיון הערבי להשמיד כליל את ישראל. "הקמת מדינה פלסטינית בין ישראל לירדן היא מתכון לאסון", מזהיר יו"ר מועצת יש"ע. "נהירה של מאות אלפי פליטים פלסטינים מסוריה, לבנון, ירדן ומקומות נוספים עלולה להפוך את המדינה החדשה לחממה של קיצוניות. כל הסכם שלום יקרוס ברגע שחמאס יתפוס את השלטון, בכוח הקלפי או בכוח הנשק. ישראל תיאלץ להשתלט מחדש על השטח, ותמצא שם אוכלוסייה ערבית גדולה בהרבה מזו שמתגוררת שם כיום".

לבסוף קובע יו"ר מועצת יש"ע כי המצב הביטחוני והכלכלי, הן בצד הישראלי והן בפלסטיני, הולך ומשתפר. "יוסי ביילין", כותב דיין, "פרסם מאמר לפני מספר חודשים ובו הוא מספר ששמע מדיפלומט אמריקני לשעבר, כי שביעות הרצון בישראל, ברשות הפלסטינית, בירדן ובסעודיה – מפחידה אותו. אני, כשלעצמי, חושב שאלה חדשות נפלאות. אם הקהילה הבינלאומית הייתה מוותרת על ניסיונות השווא שלה להשיג את הבלתי אפשרי - שתי המדינות - ומחליפה אותם במאמצים אינטנסיביים לשפר ולשמר את המציאות הנוכחית בשטח - זה יהיה אפילו טוב יותר. ההתנחלויות ביהודה ושומרון הן לא הבעיה, הן חלק מהפתרון".

דרג את הכתבהדירוג כתבה האוכלוסיה היהודית ביו"ש הכפילה עצמה מאז פרוץ 'האינתיפאדה השניה': 4 כוכבים
כוכב 12 כוכבים3 כוכבים4 כוכבים5 כוכבים
24 מדרגים
עבור לתוכן העמוד