מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

אפיקורוס - עצות למתנחל, איש מהטבע והחקלאות
הגדל

אם אביך היה רואה חשבון, אמך שיננית, אתה למדת ביולוגיה בתיכון ועבודה סוציאלית באוניברסיטה אזי ללא ספק, היסוס, פקפוק או הסתייגות יש כל הנתונים להיות חקלאי. במידה והתמזל מזלך להיות בעלים של בית צמוד קרקע (יחד עם ידידך הטוב- הבנק, לפחות ל-25 שנה), אז הכישרון האגררי בו ניחנת ימומש על ידי טיפוח גינה לתפארת. כדי להקל במעט על הכישרון הטבעי שלך (או שלכם) לבצבץ ליקטנו למענך כמה טיפים:

 

1.גדלו המון דשא- רצוי על כל שטח פנוי בגינה, לעיתים כדאי להרוס חלק מהסלון או מהמרפסת בשביל מ"ר נוסף של הירוק הירוק הזה. מרחבי דשא הם בעלי פוטנציאל עצום. החל מפניה מפיפ"א לחכירה ארוכת טווח של המגרש שלך, דרך חוזה מבטיח עם התאחדות לטניס, או סיכוי גבוה לשיתוף פעולה עם "ניו ליין סינמה" כלוקשיין המועדף לצילום החלק הרביעי של טרילגית "שר הטבעות".

2.תשתלו עצים מול הנוף – איתרע מזלכם וביתכם ממוקם נוף בראשיתי קסום, מרחבי טבע מוריקים שממלאים לכם את העין מקצה עד קצה? אדריכל המועצה מתעמר בכם ומסרב לאשר בניה של בית רב קומתי עם גג שיפועי מול הבית שלכם? יש פתרון מן הטבע! שתלו עצים בצפיפות שתהווה מיגון נאות ביניכם, לבין הנוף המאיים. כך תוכלו ליהנות מסביבת מגורים מהודקת ומבוצרת כמו מיליונים אחרים בסן פאולו, שנחאי, ניו דלהי ומקסיקו סיטי.

3.תקימו גדר חיה ביניכם לשכנים– המפתח לשכנות טובה טמון ביצירת תיאום צפיות מוקדם. על השכנים שלכם להבין את מעמדם. אם אין באפשרותכם להחזיק כלב אמסטף, מפעל לעיבוד עורות או מכון לטיהור שופכין. תוכלו ליצור את האפקט המתאים בעזרת גדר חיה, רצוי גבוהה, רצוי סבוכה וצפופה והכי חשוב - קוצנית. גדר רשת סטנדרטית היא פתרון אוורירי ומסוכן מדי. מי יודע אולי השכנים שלכם יבחינו שמישהו אכן גר בבית שלכם . ויחפצו להטריד אתכם בכוס תה ועוגיות, ולנפץ באכזריות את חממת הבדידות החיונית כל כך לחיים מלאי סיפוק שבניתם לעצמיכם.

4.תשתלו צמחים אקזוטיים- עובדה היסטורית מצערת היא שבמהלך מלחמת העולם הראשונה השמידו הטורקים אלפי עצי קוקוס, מנגו, פיקיאה, פילנרום ומהגוני. מחובתנו המוסרית להחזיר את נוף ארצנו, לתצורה המקורית שלו. לכן, במיוחד אם את אתם גרים בסביבה הסוב טרופית של השומרון, או בשיפולי יערות הגשם של יהודה. כדאי להתאמץ ולתת לבן האמזונס, במידה ויפקוד את ביתכם, תחושה שהגיע הביתה.

5.לא מתפשריםעל שום חלקתאדמה – אדמה זו אדמתנו היא, לא של השכן מצד ימין, בטח לא של השכן מצד שמאל, לא של היזם שעומד לבנות שורת בתים מלמטה. לא של היישוב, וגם לא של המועצה. מהרו לממש את זכותכם ולשתול עצים או שיחים בחלקה שעיני זרים לוטשים אליה לחומדה. כדאי מאוד לריב, להסתכסך, לאיים, לצעוק, לתבוע להיתבע, להחרים ולהיות מוחרם, להתעלם, להציק, להזיק, להטריד ולהיטרד. הכל בשביל הרוגע הכרוך בישיבה לערב תחת צילו של העץ בחלקה המורחבת שלכם.

6.תשאלו כלים מהשכנים – אם יש לכם דשא, גדר חיה, שיח ורדים, ועצים נשירים זה עדיין לא אומר שעליכם להצטייד במכסחת דשא, מספרי גדר חי, מזמרה, ומגרפה. כל שעליכם לעשות זה להצטייד בשכן. ולזכות אותו במצוות השאלת כלים.

7.תקנו את הזול ביותר– אם נכשלתם בסעיף הקודם, אז קודם כל תעבו את הגדר, תגביהו אותה, ותעטרו אותה בפגר מרקיב של בהמה גסה (עיינו מחדש בסעיף 3). בלית ברירה תצטרכו לקנות כלי גינון לשימוש עצמי. טעות נפוצה היא לקנות כלים טובים בחנויות ייעודיות. חבל על הכסף ועל הזמן. כלי גינון קונים בסופר (ליד העופות, בין הדיסקים של SILVERLINEלאוזניות של TEAC), בבית מרקחת אובחנויות הכל בדולר. יש חברות סיניות שפיתחו כלי גינון מסגסוגת של ברזל, נחושת, פליז, עץ בלזה, עצמות עיזים, וקילפת אורז. תופתעו לקנות כלי אחד ולגלות אחרי שעה של שימוש שיש בידכם לפחות שניים.

8.אין כמו המישמשים שגדלים אצלכם בגינה– החקלאים ששותלים עצי פרי עוסקים בזה בשביל הפרנסה. אין להם לא הזמן ולא המוטיבציה לפתח שיטות יעילות לגידול פירות טעימים, ועמידים. אתם לעומת זאת תצליחו במקום שהתעשייה החקלאית נכשלה. לפירות שלכם יהיה טעם ביתי. שיתאים כנראה לריבות ביתיות, פשטידות ביתיות, ומיצים ביתיים. אם כי נראה שלא בטוח שהפרות הביתים שלכם יהיו ראויים למאכל.

9.אל תוותרו על אביזרי נוי- פיסול סביבתי זו המילה האחרונה בגינות מודרניות. הילד זרק את הסנדוויץ שהכנתם לו לגן – הרי לכם חיפוי אורגני. הוא לא טרח להוציא אותו מקופסת הפלסטיק – חיפו אנאורגני. הבת המתבגרת שלך זורקת אבנים על אחותה המעצבנת – ויש לכם מסלעה. כשלתם בהחלפת הפנימית באופניים הסיניות של הילד, הם שכבו כל החורף בגינה ועכשיו הם מלאי חלודה – והנה העשרתם את גינתכם בפסל סביבתי. כלי פלסטיק שהונחו על הגז בטעות, שברי כוסות, הסכום המכוער שקבלתם לחתונה, יצירות הקרטון, הצבע והדבק שמביא הילד מהגן כל יום שישי – כל אלמנט דומם מתאים כדי לתת לגינה את השיק הנכון. אל תשכחו גם היצירות של ואן גוך נחשבו בזמנו לערמה של זבל. קל וחומר ערמת הזבל הפרטית שלכם.

10.תנו לטבע לעשות את שלו– דישון, זיבול, תיחוח, דילול, חומרים מונעי נביטה, מדבירי נמלים, ערצבים וחלזונות, חומרים מונעי פטריות, קמחון וחילדון הם כולם מחוץ לתחום בשבילכם! השימוש בחומרים כימיים הוא פתרון של חובבנים. בעולם העתיק שהיה ב-95% חקלאי, לא השתמשו בחומרים כימיים, והם ידעו טוב טוב למה. אמא אדמה יודעת מה טוב בשבילה. וזה בטח לא חומרים זרחניים וחנקתיים שתאגידים רודפי בצע דוחפים לכם. כל מה שהגינה שלכם צריכה זה הרבה אהבה. לא בטוח שהיא תניב לכם דשא ירוק, עצים מלבלבים, ופרחים צבעוניים. אבל לפחות היא גם תחזיר לכם אהבה.

עבור לתוכן העמוד