מרכז מידע אמנה

צור קשר

*
*
*
*
*הקלד את הקוד הבא

אלה יעמדו לברך.... על הר ברכה
הגדל

אל היישוב ברכה הגענו ביום חורף נאה, כשהעצים מנצנצים מטיפות גשמי הברכה שהירוו את האדמה. מצומת תפוח פנינו צפונה, בכביש המתפתל בעמק המכמתת, כשמימיננו ומשמאלנו נוף הרי השומרון המרהיב. ככל שהתקדמנו צפונה נגלו יישובי גב ההר בשומרון – יצהר, איתמר וגבעותיה, ואלון מורה. בצומת חורון פנינו שמאלה, אל הר גריזים.

בפיסגה, בגובה של 850 מ', מתפצל ההר לשתי שלוחות. בשלוחה הצפונית מתגוררת העדה השומרונית. בפיסגת ההר מקיימים הם מדי שנה את זבח הפסח על פי המסורת שלהם.

אנו נכנסנו לשלוחתו הדרומית של ההר דרך השער, אל היישוב "הר ברכה". היישוב בנוי בצפיפות יחסית לבניה ביישובי יו"ש. גם בתים בני קומה אחת צומחים בימים אלו וקומה שניה הולכת ונבנית מעל לקומה הראשונה. התושבים גרים בבתים מרווחים כל צרכם ותואמים את גודל המשפחה, אך לא ראינו בניה מפוארת ומנקרת עיניים כלל.

כיום חיות בברכה כ-220 משפחות ב"ה. משפחות נוספות ממתינות לגור בו לכשתסתיים בניה של בתים נוספים. הבניה המאסיבית הזו, מתאפשרת בעקבות הסיכום בין מועצת יש"ע למערכת הביטחון, בו סוכם על מתן תוקף לתונכית בנין הערים של היישוב, שהמתינה לאישור 25 שנה.

 

קמנו ונתעודד....

 

היישוב הר ברכה הוקם בשנת תשמ"ג ואין תחילתו מעידה על המשכו....

כ-15 משפחות מיישובי הסביבה בשומרון – אלקנה, קדומים, קרני שומרון - נענו לאתגר להקים יישוב על הר גריזים ועברו להתגורר באשקוביות שהונחו על ההר. תקוותם היתה לבסס יישוב חדש ולאחר זמן להעביר את השרביט הלאה לבאים אחריהם. אך לא כך קרה. אחרי שלש שנים, כשחזרו ליישובי המקור, נותרו במקום רק 2-3 משפחות (מתוכן רק אחת גרה פה עד היום), ולמעשה המקום ננטש. עד מהרה הרים הרב לבנון, ראש ישיבת אלון מורה, את הכפפה. בהנחייתו עברו אברכים מישיבתו לגור בהר. גרשון מסיקה, ראש מועצת שומרון דהיום, ניהל אז את היישוב וגם הקפיד ללקט משפחות, כפי שעשו באותם ימים בכל היישובים.

בשנת 1986 הגיעו זוגות צעירים מ"מכון מאיר" ואיכלסו את המקום. כך גובש אט אט הגרעין שהקים מחדש את היישוב. אנשים אלה מהווים את הוותיקים היום.

הרב אליעזר מלמד נקרא לכהן כרב היישוב ואחת ממשימותיו היתה להקים ישיבת הסדר במקום, כדי לחזק את הנקודה. אם נביט היום על היישוב נאמר שהמשימה אכן בוצעה היטב!

 

תורה...

 

כיום בישיבה לומדים 140 תלמידים וכ-60 תלמידים שהם גם סטודנטים בתכנית "שילובים" – תכנית המאפשרת לבחור בהיותו תלמיד הישיבה, ללמוד גם לתאר אקדמאי, בעידוד הישיבה. אחוז גבוה מתלמידי הישיבה ובוגריה וכן תלמידי תכנית "שילובים" נישאים וקובעים בתיהם במקום. הם משתלבים היטב במערכות הציבוריות וטביעת חותמם ניכרת בכל מקום. משפחות חדשות מגיעות ליישוב מתוך רצון להידבק ברב היישוב, הרב מלמד, וישיבתו.

המוטו של הישיבה ואופי היישוב הוא: "תורה עם דרך ארץ" – התושבים – אנשי תורה משכילים. תלמידי הישיבה מודרכים לרכוש , במקביל ללימודי הקדש, השכלה אקדמאית, ולדאוג לפרנס בכבוד את משפחותיהם. גם לימודים לתאר שני ושלישי נפוצים בין הבוגרים בעידודו של הרב.

 

החלום..

 

החלום של תושבי היישוב הוא לבסס את ההתיישבות בגב ההר. לשם כך לקחו על עצמם כמשימה להגדיל את היישוב ולהגיע בעזרת ה' ליישוב בן כ-3000 משפחות. כדי לעמוד באתגר זה, תוך התחשבות בעתודות הקרקע העומדות לרשותם, כ-2500 דונם, נבנים הבתים בצפיפות יחסית (כרבע דונם לבית), ונמכרים במחירים לא גבוהים, כך שזוג צעיר יכול, בעזרת משכנתא, לרכוש בית לפי צרכיו, ולהרחיבו בעתיד, עם גידול המשפחה. היישוב והישיבה הם אלו שבונים את הבתים ביישוב.

 

לחיות בנחת...

 

נראה כי הדבר החשוב ביותר למנהיגים הוא לדאוג ככל יכולתם לרווחת המשפחות. וכך לאפשר מגורים נוחים באווירה נעימה במקום. מוסדות היישוב טורחים לעזור לתושב בכל נושא.הבירוקרטיה הכרוכה בטיפול במשכנתאות – מרוכזת ע"יהיישוב. וכן בניית הבתים נעשית ע"י היישוב.מגוון השירותים הניתנים לתושב -מחירם נמוך יחסית .ועל כן למרות המרחק ממרכז הארץ (40 דק') ומירושלים (שעה), הקליטה מתרחבת,חבר מביא חבר ומשפחה. ובנוסף לתלמידי הישיבה שרובם המכריע – דבקים במקום, רוכשים בית ונשארים לגור, תושבי מרכז הארץ וצפונה, שפלת החוף, חיפה, נהריה מאיישים גם הם את היישוב ועוד היד נטויה.

 

הענף החשוב ביישוב

 

הענף החשוב ביישוב הם הילדים. בהם מושקעים משאבים רבים. המעון בהר ברכה הוא הגדול באזור ומתחנכים בו ב"ה כ-180 ילדים. הצוות, ממנהלת המעון והמטפלות, מאוייש כמעט כולו ע"י תושבות היישוב. המחיר הנגבה עבור ילד נמוך בהרבה ממעונות אחריםובכל זאת – כלכלית המעון מחזיק את עצמו יפה. את ילדי הגן מחנכות נשות היישוב בחמישה גני ילדים.

מגיל בי"ס, נשלחים הילדים לבית-הספר הממ"ד באלון מורה.

אחה"צ נהנים הילדים במקום, באירגונה של רכזת הקהילה, משיעורי תורה, חוגים למיניהם, פעילות לבנות בתנועת נוער, ופעילות לנוער המרוכזת ע"י רכזי נוער לבנים ולבנות.

כעקרון הבא לידי מעשה, משולב הנוער ולוקח חלק פעיל בכל העשייה היישובית.

 

דרך ארץ קדמה לתורה...

 

ה"ראש" של היישוב הוא קיומה של קהילה תורנית מאד, אידיאליסטית וחיה חיי מעשה. מעורבת בציבוריות הישראלית וחיה עפ"י הכלל "דרך ארץ קדמה לתורה".

היציבות הכלכלית והקשר הטוב של התושבים למקום וגאוותם בו מתבטא בתרומותשל התושבים לישיבה במקום. התושבים מפרישים את מעשר הכספים שלהם ועוד לטובת אחזקת הישיבה ופיתוחה.

וכך בעצם, בונה התושב, במו ידיו ותורם לפתח את יישובו! ומרגיש שותף בבניה פיזית ורוחנית.

לאחרונה הוקם בית מדרש חדש בישיבה מכספים אלו ובית הכנסת המרכזי נמצא בשלבי הרחבה למען יכיל את כל התושבים עם תלמידי הישיבה שמקפידים, מדי ליל שבת, להצטרף למניין היישובי.

 

ברכה...

 

לאחר שהתרשמנו מאד מהקהילה המאוחדת והמיוחדת הזאת, הצצנו מערבה ונסענו בשביל המוביל לחלקת כרמים של ארז בן סעדון.

השורות בכרם ישרות ומדוייקות והשלט "הפקר" שנתלה לכבוד שנת השמיטה, בולט. המשפחה מגדלת עשרות דונמים של ענבי מרלו, מהם הם מייצרים, ביקב שהקימו, את יין "מרלו הר ברכה" שזכה לאחרונה במדליית כסף על בציר 2003 בתחרות היין היוקרתיתאשכול הזהב. כרמים נוספים, אף הם שייכים לתושב היישוב ניר לביא,

וכן מטעי עצים הגדלים בשיטה אורגנית, מנצלים היטב את הקרקע הפוריה במקום ואת הגובה ומזג האוויר הטוב.

דרומית למטעים ישנה משתלת פרחים אותם מגדל אבי ניצן, ותוצרתן מיוצאת לבורסת הפרחים בהולנד. הפרחים, אגב, מושקים במי קולחין מטוהרים.

–ברכה נקרא שמם, הלא כן?

 

המעיין שבצל השכונה

 

נתרחק מהחלקות החקלאיות ונגיע לשכונה ובה 15 קרוונים חדשים, על נופם המרהיב ובית אבנים אחד שנבנה ע"י משפחת זר הגרים ביישוב. גם אלו יאוכלסו בקרוב, בעז"ה.

בדרכנו חזרה מטה בקרנו בגבעת רונן הקרויה שכונת "סנה יעקב", ע"ש יעקב פרג הי"ד, תושב הר ברכה, שנרצח לפני כעשרים שנה, בשנת תשמ"ט, בידי מחבלים פלשתינים בעת שהיה בסיור קרקעות. במקום גרות 13 משפחות ומשפחות נוספות ממתינות בתור למגורים במקום. השכונה נהנית מתמיכה מלאה של היישוב ומליווי צמוד של החטיבה להתיישבות של הסוכנות ותנועת "אמנה", תוך התנהלות עצמאית אוטונומית עפ"י רצון תושביה.

מתחת לשכונה מפכה מעיין. את מימיו שוקדים לאחרונה לאסוף בשתי ברכות גדולות שיהוו מקום לרחצה ובילוי של הגברים ושל הנשים ביישוב וכן נבנה במקום מקווה טהרה. כעת, עם תום שנת השבע, יקימו פה גינה עם צמחיה וספסלים לפיקניק לרווחת תושבי האיזור.

המקום מטופל בידי החברה של יישובי גב ההר ובתמיכת משפחת משולמי. המקום משופץ לזכרו של עמשא משולמי הי"ד שנהרג במלחמת לבנון השנייה.

האווירה בהר, החינוך, חיי תורה עם דרך ארץ ימשכו משפחות להצטרף לקהילה איכותית זו ולגור על ההר הטוב הזה.

נאחל ליישוב לחגוג במהרה את קבלת המשפחה ה-1000, ועוד לגדול ולרבות!

ונזכה שיתקיים בהם הפסוק "והריקותי לכם ברכה עד בלי די".

 

 

 

עבור לתוכן העמוד